Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tabzon OSB 225 Milyon İhracat Gerçekleştirdi..


Trabzon Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cırav, OSB Müdürü Hüseyin Şahin, , Trabzon Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Tarım İl Müdürü Dr. Temel Şahin, SGK Grup Başmüfettişi İbrahim Özçelik, Ziraat Bankası Bölge Müdürü, İç Su Ürünleri Üretici Tarımsal Birliği Yönetim Kurulu,  DSP İl Başkanı Sibel Suiçmez ve Belediye başkan Adayı Zübeyir Şaşmaz TTSO’ya ziyarette bulundular.

TRABZON ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Trabzon Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cırav, bugünkü ekonomik koşullarda üreten sanayici kesimin daha çok sıkıntı çektiğini bildirdi.  Cırav, bölgedeki sanayicilerin üretim sıkıntısını çektikleri gibi ürünlerinin pazarlama sıkıntısını da çektiklerini vurgulayarak, “ Trabzon sanayisinin yüzde 20’sının toplandığı Trabzon Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm üyelerimiz zor günler geçiriyor. Sanayici olunmadan yaşadıkları anlaşılamaz. Sanayiciler yeni dönemde TTSO ile daha etkili bir işbirliği arzulamaktadır. TTSO Başkanının sanayici olması bizi mutlu etmiştir.”dedi.

Ekonomik krizin yaşandığı bu günlerde sanayiciler ile TTSO Başkanı’nın bir arada olmasının önemli olduğunu belirterek,”Sizi Organize sanayi Bölgesine davet ediyoruz” diye konuştu.
Trabzon Organize Sanayi Müdürü Hüseyin Şahin, 96 firmalarının bünyelerin de bulunduğunu belirterek krizde 13’ünün kapandığını 4’ünün TMO’ya depo olarak kiralandığını söyledi. Halen 4 bin’e yakın istihdam yapılan OSB’den 225 milyon dolar ihracat yapılırken, 25 milyon dolarda ithalat yapıldığına işaret etti.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TOBB Organize Sanayi Bölgeleri Yüksek İstişare Kurulu’nda bölge adına görev aldığını da anımsatarak,  Trabzon OSB’nın küçük ama çok başarılı bir OSB olduğunu vurguladı.

Başkan Hacısalihoğlu, OSB’de bulunan sanayiciler ile en kısa sürede TTSO Yönetim Kurulu olarak ziyaret edeceklerini belirterek, “Sanayicilerimizle toplantıya hazırız. Geçmiş dönem Valilerimiz arasında Sayın Aslan Yıldırım yatırımcı kurumların ihtiyaçlarını bölge sanayisinden karşılanmasına özen göstermişti.”dedi.

Bölgenin kalkınması için Japonların 20 milyon dolar kaynakla hazırladığı DOKAP Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi’nin ana omurgasının bölge ihtiyaçlarının bölgeden karşılanarak, üretim ve istihdamın teşviki ile bölgesel refahın oluşturulmasına çalışıldığını anımsattı. Bu nedenle bölge sanayicilerinin DOKAP’ın bu özünü gündemden hiç düşürmemesi gerektiğini aktardı.

TTSO’nun gayretleri ile kuruluşmuş olan Avrupa İş Geliştirme Merkezi ABİGEM’in önümüzdeki dönemde sanayi kesimine ciddi katkıları bulunacağını vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, “3 milyon Euro kaynakla ABİGEM bölge sanayisinin gelişmesinde ciddi bir destek kuruluşudur. KTÜ Teknoloji merkezi’nde kurulacak olan ‘3 Boyutlu katı Modelleme Sistemi’ ile bölgedeki sanayicilerin geliştirmek istedikleri iş fikirleri için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Bugün ekonomik acıdan yaşanan sıkıntılı dönemi yine birlikte çalışarak aşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

TRABZON KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ İSMAİL KANSIZ

Trabzon Turizm ve Kültür Müdürü İsmail Kansız,  kentsel dönüşüm projesi kapsamında TOKI tarafından Ayasofya Müzesi’nin çevresinin düzenleneceğini söyledi. Seragöl’ün de valilik tarafından yeni bir düzenleme ile turizm sektörüne daha aktif bir fonksiyonla katılacağını iletti. Bu alanda DSİ tarafından yapılan göldeki koruma amaçlı çalışmaların yanında yürüyüş ve gezinti alanları ile Seragöl’ün yeniden turizme kazandırılacağını vurguladı.
TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’na ziyarette bulunan Kültür ve Turizm Müdürü ve Trabzon’un ve bölgenin turizm alanında gelişmesi için TTSO’ nun her zaman sektöre destek verdiğini bildirdi. İzmir, Emit ve Ankara’da gerçekleşen sektör fuarlarında TTSO’nun yanlarında yer aldığını ve çalışmalara katıldığını vurguladı.

Yine TTSO’nun desteğinde ve işbirliğinde 120 gencin Boğaziçi Üniversitesi ve Efes Pilsen’in ortaklığında yürütülen bir proje kapsamında eğitilerek sektöre nitelikli insan gücü katıldığını vurguladı.

Bölge turizminin asıl sorununun sezonu 12 aya yayılması olduğunu bu yönde çalışmalara ağırlık verildiğin bildiren Kansız, bölgenin yurt çapında iyi tanıtıldığını aktardı. Kansız, “ Turizm sadece tanıtımla olmuyor. Kültürel varlıklarımızı fonksiyonel hale getirmeliyiz. Doğu Karadeniz’in merkezi Trabzon’dur. Sadece Uzungöl her yıl 500 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Burası Mayıs- Eylül döneminde tam kapasite çalışıyor.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’da, turizm sektöründen bölge ekonomisinin yüksek beklentileri bulunduğunu belirterek, “ Seragölü gibi değerlerimizin turizmin hizmetine katılması gerekiyor. Ayrıca, bölgemize gelen turizm turlarının kent içinde kalış sürelerinin uzatılması çarşı –pazarda esnafımızın da turizmden daha fazla yarar sağlamasına yol açacaktır. Bu konularda yeni dönemde daha etkili bir işbirliği ile geçmişten gelen ortak çalışmalarımızı devam edeceğiz.”dedi.

TARIM İL MÜDÜRÜ Dr. TEMEL ŞAHİN

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret eden Tarım İl Müdürü Dr. Temel Şahin, tarımsal üretimde ana geçim kaynağı olan fındığın yerini hiçbir ürünün alamayacağını söyledi. Kurum olarak, tarım sektöründeki üreticilere yan gelir getirici çalışmalar yürüttüklerini belirten Şahin, “ Tüm çabalarımız tarım kesimindeki kitlenin yaşam koşullarını daha iyiye taşımak. Bunun için yan ve ek gelir getirici üretimler üzerine çalışmalarımız devam ediyor.”dedi.

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, fındık altı arazinin değerlendirilmesi için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirterek bu konuda nergis, sümbül gibi kesme çiçekçilik ürünlerinin denenebileceğini ileri sürdü.  Bu konuda tarım İl Müdürlüğü’nün yapacağı çalışmanın sonuçlarına göre fındık üreticisinin arazi üzerinde kesme çiçek üretimine yönlendirilebileceğini vurguladı.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Bölge Koordinatörü Emin Çubıkçı, Bölge Müdürü Mehmet Emiroğlu ve Trabzon Müdürü Uğur Akdeniz, TTSO Yönetim Kurulu Üyeleri’ni ziyaret etti. Başkan M. Suat Hacısalihoğlu ile oda üyelerine yönelik kredi koşulları üzerine görüşmede bulundular.

SGK BAŞMÜFFETTİŞİ İBRAHİM ÖZÇELİK

Türkiye genelinde 6 gurup müdürlüğü kurulduğunu belirten Başmüfettiş İbrahim Özçelik, Trabzon’da kurumun yapılanmasını tamamladığını aktardı. Birlikte çalışmaktan mutlu olduğunu iletti.

İÇ SU ÜRÜNLERİ ÜRETİCİ TARIMSAL BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU

İç  Su Ürünleri  Üretici Tarımsal Birliği Yönetim Kurulu’nun ziyarette bulunduğu TTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşmede sektörün durumu görüşüldü.  TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu sektörde güçlü bir tesisleşme olduğunu belirterek, yaşanan sorunların karşılıklı işbirliği ile çözüme kavuşturulması konusunda hem fikir olduklarını bildirdi. Sektörde yapılacak olan proje çalışmalarında,  TTSO  Ar-Ge Birimi ve ABİGEM tarafından verilen danışmanlık hizmetlerinden yararlanılması gerektiğini bildirdi.
Birlik Yöneticileri, Doğu Karadeniz’in geleceğinin iç su ürünleri üretiminin önemli olduğunu vurgulayarak, gerek tesisleşme açısından gerekse üretim bilgi ve tecrübesi yönünden Trabzon’un bir üs olduğunu vurguladılar.  Geçtiğimiz yıl 10 bin kalkan balığının Karadeniz’e, 6 bin Karadeniz alası yavrusu da Yanbolu deresine bırakıldığını belirterek, “ Kurulu gücümüz ile bölgede alabalık üretimi gelişmiştir. Sektörde çeşitlilik ve ihracat hedefli çalışmalarımız proje bazında sürüyor. Bu konularda TTSO’nun projelerimize ortak veya destekçi olmasını önemsiyoruz. ” diye konuştular.
Trabzon’a gelen turistlerin balık üretim çiftlikleri ve tesislerine yönlendirilmesinin bu alandaki üretimlerin tanıtımı konusunda yarar sağlayacağını bildirdiler.

DSP İl BAŞKANI SİBEL SUİÇMEZ VE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ZÜBEYİR ŞAŞMAZ

Demokratik Sol parti (DSP) Trabzon İl Başkanı Sibel Suiçmez, Belediye Başkan Adayı Zübeyir Şaşmaz ve İl Yönetimi birlikte TTSO’yu ziyaret etti.  Yeni dönem için hayırlı olsun dileklerini ileten heyet TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir süre sohbet etti.