Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Güney Kazakistan Bölge Ekonomisi ve Yatırım İmkanları

 


TOBB’ dan odamıza gelen yazıda; Kazakistan Cumhuriyeti Güney Kazakistan Vilayeti heyetinin Türkiye’ye yapacağı ziyaret çerçevesinde, 14 Temmuz 2014 tarihinde, İstanbul TOBB Plaza’da, “Güney Kazakistan Bölge Ekonomisi ve Yatırım İmkanları” konulu toplantı ve iş görüşmeleri programı düzenlenecektir.

 

Toplantıya Güney Kazakistan Vali Yardımcısı Saparbek Tuyakbayev başkanlığında kamu kurumları ve özel sektör temsilcilerinden oluşan heyetin yanı sıra, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, İstanbul Başkonsolosu Arslan Dandybayev ile diğer yetkililerin katılımı öngörülmektedir.

 

Tarım, gıda sanayii, tekstil, petrokimya, inşaat malzemeleri, metalürji, ilaç sanayii vb. sektörlerde Kazakistan’ın ulusal üretiminin büyük bölümünü karşılayan Güney Kazakistan bölgesi, aynı zamanda doğal kaynaklar ve işgücü açısından zengin olup, yatırımcılar için önemli potansiyele sahiptir. Kazakistan’ ı doğudan batıya kateden Çin-Batı Avrupa otoyolu bölgenin iki önemli şehri olan Türkistan ile Çimkent’i birbirine bağlamaktadır. Bölgenin, Çin, Özbekistan, Türkmenistan ve İran’a olan yakınlığı, bölgeyi ticaretin geliştirilmesi açısından cazip hale getirmektedir.

 

Etkinliğe ilişkin program, katılım formu ve Kazakistan heyet listesi TOBB web sitesinin (www.tobb.org.tr) “Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları-Ülke Duyurulan-Kazakistan” bölümünde yer almaktadır.

 

“Güney Kazakistan Bölge Ekonomisi ve Yatırım İmkanları” konulu toplantıya ve ikili görüşmelere katılmak isteyen firmaların, katılım formunu doldurarak, 11 Temmuz 2014, Cuma günü saat 12.00′a kadar DEİK’e (Elnur Osmanov, T: 0212 339 50 37, F: 0212 270 37 84, E-posta: eosmanov@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.