Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Nakliye sektörü temsilcilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı


13.04.2017, TRABZON, TTSO – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından, 25 Nisan 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilen TIR karneli taşımalarda elektronik ön beyan uygulaması ile ilgili nakliye sektörü temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

TTSO’da düzenlenen toplantıda Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi, katılımcılara bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

 

TIR işlemlerine dair Gümrük Genel Tebliği’nde 11.02.2017 tarihli Resmi Gazete kapsamında yapılan değişiklikle birlikte, TIR Karneli taşımalarda Elektronik Ön Beyan uygulaması 25 Nisan 2017 tarihi itibari ile ülkemizde de zorunlu hale getirildi.

 

25 Nisan 2017 itibariyle Türkiye Gümrük bölgesine TIR Karnesi kapsamında giriş yapan ve transit geçiş yapacak olan taşımaların tamamında, ekte yer alan belge içeriği bilgileri giriş gümrük idaresine varıştan önce elektronik ortamda gönderilmesi zorunlu oldu. Elektronik ön beyanın giriş gümrük idaresine varıştan sonra verilmesi durumunda ise taşıyıcı firma ve taşınan eşya risk kriterleri çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulacağı belirtildi.