Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Trabzon’un Coğrafi İşaretli Ürünleri Ankara’da tanıtıldı


08.05.2017, TRABZON, TTSO – Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde, Trabzon 3 ürünle tanıtıldı. Zirveye TTSO adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Kahraman ve Proje Koordinasyon Ofisi Genel Koordinatörü Ümit Orhan katıldı.

 

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Valisi Ercan Topaca, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Gürsel Baran ile birlikte birçok oda ve borsanın yöneticileri katıldı. Zirvede konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

 

“Coğrafi işaret meselesini ülke olarak sahiplenmek zorundayız. Biz bu işin önemini geç fark ettik. Son 10 yılda bu alanda çok önemli başarılar sağlandı. Ülkedeki  pek çok ürüne coğrafi işaret aldık. Şu an tescil edilmiş 204 coğrafi ürünümüzün yüzde 35’i, süreci devam eden 300 ürünün de yüzde 45’inin başvurusu yerel Oda-Borsalarımız tarafından yapıldı. 3 ürünümüz AB’de tescil edildi. Gaziantep baklavamız ve Aydın incirimiz. İnşallah Malatya kayısımız da bugün yarın tescil edilecek. 8 ürünümüz de tescil sürecinde. Bunların da büyük bölümü Oda-Borsalarımız tarafından yürütülüyor. Ben bu nedenle bütün Oda-Borsalarımızı yürekten kutluyorum. Şimdi önümüzdeki dönemde en önemli konu coğrafi işaretli ürünlerin doğru yerde, doğru şekilde üretilmesi ve bu işin denetimi.”

 

Coğrafi İşaretler Zirvesi’nde TTSO’ya tahsis edilen stantta Trabzon’un Coğrafi İşaret almış 3 ürünü tanıtıldı. Trabzon’un tescilli Coğrafi İşaretli Ürünleri olan Akçaabat Köftesi, Sürmene Bıçağı ve Trabzon Telkariye Hasırı, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.