Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

TTSO’da iş sağlığı ve güvenliği toplantısı yapıldı


19.05.2017, TRABZON, TTSO – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinasyonunda İŞKUR, SGK ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, iş sağlığı ve güvenliği kültürü ile mesleki yeterliliğin yaygınlaştırılması konularında bilgilendirme yapmayı amaçlayan toplantı, TTSO’da gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İŞKUR İl Müdürü Adnan Zengin ile TTSO meclis ve yönetim kurulu üyeleriyle işadamları katıldı.

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 2017 yılında Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kampanyası başta olmak üzere yoğun işbirlikleri gerçekleştirdiklerini hatırlatarak şunları söyledi:

 

“Önemli bir nokta vasıfsız insanları eğitimlerle meslek sahibi yaparak istihdamın bir parçası haline getirmektir. Girişimcilik eğitimleriyle yeni işyerlerinin kurulmasının önünü açarken, eğitim programlarıyla da bu işyerlerine çalışan hazırlamak çok önemli. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği karşımıza çıkıyor. İşverenin gerekli tedbirleri alması dikkat edilmesi gereken bir husus.”

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan da, istihdam seferberliği kampanyasında geride kalan 5 aylık sürede 1 milyonu aşkın istihdamın ortaya çıktığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“İnsan hayatını kutsal bilerek ve önemseyerek adım atmamız gerek. Bu konuda da işverenlerin yardımına ihtiyacımız var. Ne kadar ceza keserseniz kesin, iş güvenliği yaşam biçimi haline getirilmezse yol almak gerçekten çok zor. Yeni nesli bu kültürle büyütmek için iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine anaokulundan başlamamız gerekiyor. Bu konuda ÇSGB ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğine başladı. Önümüzdeki yıllarda bu konuyu müfredata koymak istiyoruz.”

 

Konuşmaların ardından Mazhar Yıldırımhan ve bakanlık heyeti, iş sağlığı ve güvenliği konularında sunum yaparak, soruları yanıtladı.