Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Engelli bireylerin turizme katılması hedefleniyor


08.11.2017, TRABZON, TTSO – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, engelli bireylerin de turizm hareketi içinde yer almasının önemine vurgu yaparak, “Yoğun bir turizm hareketinin yaşandığı Trabzon’da turizm mekânlarının fiziki olarak engelli bireylere göre düzenlenmesi, ayrıca hizmet verenlerin de bu konuda eğitime tabu tutulması önemli bir konu” dedi.

 

Engelsiz Turizm Derneği tarafından hayata geçirilen, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile İl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Erişilebilir Engelsiz Turizm Projesi’nin açılış toplantısı TTSO’da gerçekleştirildi. Toplantıya Trabzon Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İŞKUR İl Müdürü Adnan Zengin, dernek yöneticileri ve diğer ilgililer katıldı.

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, turizmin erişilebilir ve engelsiz hale getirilmesinin toplumun büyük bir ihtiyacı olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“Bu nedenle derneği çalışmalarından dolayı kutluyorum. TTSO olarak biz de projeye ortak olarak destek veriyoruz. Önemli olan bu proje kapsamındaki konuların uygulanabilir hale getirilmesidir. Turizmin engelsiz hale getirilmesinde iki önemli nokta var. Birincisi fiziki mekânların engelsiz hale getirilmesi. İkincisi de, hizmet verenlerin bu konuda amacına uygun yetiştirilmesi ve eğitime tabi tutulması. Şehrimizde gerçekten büyük bir turizm hareketi var. Bu turizm hareketi içinde fiziki mekânlarımızın engelsiz hale getirilmesi konusunda yapılması gerekenlerin tespit edilmesi çok önemli. Tabi tespit edilen noktaların da Valilik ve Belediye gibi ilgili kurumlar tarafından uygun hale getirilmesi önemli. Turizme hizmet veren şirketlerimizin ve kurumlarımızın eleman eğitimlerini bir an önce tamamlanması önemli. Hemen ‘şehrimize ne kadar engelli turist gelebilir ki?’ diye düşünebilirsiniz. Ama öyle değil. Bundan 25 yıl önce Mısır’a gittiğimde tarihi eserleri tekerlekli sandalyesiyle tek başına gezen 85-90 yaşlarında bir kadına rastlamıştım. ‘Mısır gibi derin tarihe sahip yerlere gidenler, günün birinde yine derin bir tarihe sahip Trabzon’a da gelecekler’ diye düşündüm. Önemli olan bizlerin bu hizmeti sunabilmesi.”

 

Başkan Hacısalihoğlu, turizm alanlarında fiziki düzenlemelerin acilen engelli bireylere göre yapılması gerektiğini de vurgulayarak, “Engelli turistlere normal bir engelsiz vatandaşmış gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları imkanları sağlamak konusunda da çalışmalıyız. Geleceğe dönük baktığımızda bu projeyi turizm konusunda şehrimizde atılmış en önemli adımlardan biri olarak görüyorum. İnanıyoruz ki bu proje kapsamında yapılması gerekenler bitirildikten sonra şehrimiz Türkiye’de güzel bir örnek olacaktır. Projede emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

 

ENGELLİ BİREYLERİN TURİZME KATILMASI HEDEFLENİYOR

 

Erişilebilir Engelsiz Turizm Projesi kapsamında, Trabzon’da turizm olanaklarının ulaşım, konaklama, iletişim hizmetleri bakımından dezavantajlı bireyler için erişilebilir olması hedefleniyor. Ayrıca özel sektör ve kamuya ait turizm alanlarında çalışan personelin, iletişim becerileri, sosyal duyarlılıklarının artırılması ve hizmet kültürünün oluşturulması amaçlanıyor.