Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Trabzon olarak e-ticaretin içinde olmalıyız


09.11.2017, TRABZON, TTSO – Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, oda olarak Trabzon’da e-ticaretin gelişmesi için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirterek, “Şehrimizin ve ülkemizin ihtiyaçlarından biri de e-ticaret. Maalesef e-ticarette istenen seviyeye gelemedik. Şehrimizde satacak çok ürünümüz var ve Trabzon e-ticaretin içinde olmalıdır” dedi.

 

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ile E-Glober tarafından düzenlenen ve Türk KOBİ’lerinin yeni pazarlara erişimini kolaylaştırmayı, yeni ihracatçılar oluşturmayı,  KOBİ’lerin e-ticaret ekosistemine dönüşümüne katkı sağlamayı amaçlayan “Alibaba.com: İhracatta E-Dönüşüm” toplantısında bir konuşma yapan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, oda olarak 7-8 yıldan beri Trabzon’da e-ticaretin gelişmesi doğrultusunda önemli faaliyetler yürüttüklerini söyledi.

 

“E-TİCARETİN GELİŞMESİ İÇİN UZMANIMIZ FİRMALARLA GÖRÜŞÜYOR”

 

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’un ve Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birinin de e-ticaret olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 

“Maalesef e-ticarette istenen seviyeye gelemedik. Belki ön şartlar ya da anlaşılmaz sorular görüldüğü için e-ticarete çok fazla giremedik. Şehrimizde bununla ilgili birkaç firmamız var. Odamızda bir uzmanımız e-ticaretin gelişmesi konusunda firmalarla görüşmelerini sürdürüyor. Amacımız Alibaba.com gibi e-ticareti elinde bulunduran firmaların temsilcileriyle görüşerek, firmalarımızın birebir e-ticaretin içine sokabilmek. Önemli olan bizlerin şehir olarak ticaretin bir dalı olan e-ticaretin içinde olmamızdır. Şehrimizde satacak çok ürünümüz var. Sadece şehrimizdeki değil, uluslararası piyasalarda ilgi alanınızda olan ürünlerin pazarlamasını bu platformlar üzerinden yapabilirsiniz. Eninde sonunda bunu birisi yapıyor, siz neden yapmayasınız. Olaya böyle bakmak lazım. Dış ticaret firmaları 20-30 metrekare bir odada, 3-5 kişi bilgisayar başında hiçbir üretim yapmadan, bir taraftan alıp bir taraftan satıyor ve yüksek cirolar yapıyorlar. E- ticarete de böyle bakabilirsiniz. Dış ticaretin benzerini de e- ticarette rahatlıkla görebilirsiniz. Önemli olan istektir. Devlet imkânlarını kullanarak e-ticaretin gelişmesi gayret etmek bize düşen görevdir.”

 

YÜZDE 80 ORANINDA TEŞVİK VERİLİYOR

 

Toplantıda daha sonra E-Glober Operasyon Direktörü Emrah Cora ve E-Glober Satış Müdürü Çiğdem General tarafından katılımcılara Alibaba.com, Uluslararası Alanda E-Ticaret Fırsatları ve TİM Teşvik Projesi hakkında sunumlar yapıldı. Sunumlarda, e-ticaret platformlarında aktif olarak yer almak isteyen, yeni ihracat modelleri ve yeni pazar arayışlarında olan firmalar için Ekonomi Bakanlığı tarafından 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği uyarınca, e-ticaret sitelerine üyelik bedelinin yüzde 80’lik kısmına teşvik verildiği vurgulanarak, sistemin işleyişiyle ilgili bilgi verildi ve katılımcıların soruları yanıtlandı.