Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dortmund’da Trabzon Meydanı açıldı


13.05.2019, TRABZON, TTSO - 2014 yılında imzalanan protokolle Trabzon ile kardeş şehir olan Dortmund Belediyesi’nin Trabzon Meydanı ilan ettiği alan törenle açıldı.

 

Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau’nun ev sahipliğinde düzenlenen törene Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Parlamento Birinci Yardımcısı ve Parlamentolararası Dostluk Grubu Carina Gödecke, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti SPD Milletvekili Volkan Baran ile diğer ilgiler katıldı.

 

“İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMENİN ÇALIŞMALARINI YAPMALIYIZ”

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 5 yıl önce başlayan  Dortmund ile Trabzon'un kardeş şehir ilişkisinde önemli bir mesafe aldıklarına inandığını belirterek, “Böylesine bir meydana Trabzon adının verilmesine öncülük eden Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich'e ve Dortmud Belediyesi meclis üyelerine, Trabzon belediyesi ve şehri adına çok teşekkür ediyorum. Dortmund ile Trabzon'un özellikle futbol anlamında çok benzer yanları var, bunu birlikte izlediğimiz B. Dortmund - Fortuna Düsseldorf maçında yaşadık. Bundan sonra Dortmund Belediyesi ile ekonomik, ticari ve kültür anlamında ilişkilerimizi geliştirmenin çalışmalarını yapmalıyız. Herkes bilir Trabzon'da bir meydan vardı, şimdi Dortmund'da açılışını yaptığımız bu meydanla iki meydanımız olmuş oldu. Bu da bizi çok mutlu etti. Bugüne kadar emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

“BİZE HER YER TRABZON”

 

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ise, “Geçen yıl ziyaret ettiğim Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau ile Dortmund ile Trabzon belediyesinin kardeş şehir ilişkilerinin yeniden canlandırılması için mutabık kalmıştık. Başkonsolosluk bölgemde yer alması ve bir Trabzonlu olmamdan dolayı böyle bir meydanın açılışında bulunmak beni çok mutlu etti. Burası artık sadece Trabzonluların değil, tüm Türklerin bir adresi olmuş anlamına geliyor. Yine de bizim sloganımız olan ‘Bize her yer Trabzon’ demek istiyorum. Her iki şehir belediyesine ve vatandaşlarına hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

 

 

Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau da, “2014 yılında başlayan kardeş şehir ilişkisini, bugün bu meydan açılışımız ile kutluyoruz. Ticari, kültürel ve turizm alanında ortak neler yaparız diye yeni bir çalışma içerisindeyiz. Bu iki şehrin ilişkisini daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

 

Konuşmaların ardından Trabzon Medyanı yazılı levhanın açılışı yapıldı.

 

TTSO’DAN BAŞKONSOLOSA PLAKET

 

T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Dortmund’daki Trabzon Meydanı’nın açılışı için Almanya’ya giden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar ve diğer misafirlere resmi konutta iftar yemeği verdi. Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ullrich Sierau, STK temsilcileri ve bası4n mensuplarının da katıldığı iftar yemeğinin ardından TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, T.C. Essen Başkonsolosu Şener Cebeci’ye günün anısına plaket takdim etti.

 

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, Dortmund’da 2016 yılında Trabzon Günleri düzenlendiğini de hatırlatarak, “Trabzon ile Dortmund arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin ekonomik, kültürel, sosyal ve sportif anlamda daha da ileriye gitmesi için TTSO olarak elimizden gelen katkıyı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.