Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Meslek liselerini tercih eden gençler hayata erken başlıyor


03.07.2019, Trabzon – TTSO, Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu (PYK) Başkanı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu meslek liselerini tercih edecek öğrencilerin üniversite eğitimi alacak öğrencilere nazaran iş hayatına daha erken başlayacaklarını söyledi.

 

 

 

İMKB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ BASINA TANITILDI

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan, mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre edecek olan protokol kapsamında Trabzon’da seçilen Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Protokol Yürütme Kurulu okul binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Ortahisar Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Eğitim Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel, PYK Başkanı olarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, PYK üyeleri Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan,  TTSO Meclis Üyesi Aydın Özkurt ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfüye Kul ve basın mensupları katıldı.

 

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve PYK Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, İMKB’yi tercih eden öğrencilerin hayata erken atılarak daha başarılı olduklarını gözlendiğini söyledi. Gençleri geleceği olan mesleklere yönlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Hacısalihoğlu İMKB’den mezun olan öğrencilerin istihdam garantileri olduğunu vurgulayarak, “ikinci olarak IMKB’den mezun olan öğrencilerimizin iş yeri açma garantileri var.” dedi.

 

MESLEKİ EĞİTİMDE TARİHİ ADIM

 

Mesleki eğitimde tarihi bir adım atıldığını belirten TTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve PYK Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu,, “ Ankara’da 26 Şubat 2019’da düzenlenen törenle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü’ne imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan, mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre edecek olan protokol, mesleki eğitim ve iş dünyası için tarihi bir adım olarak nitelendiriliyoruz.”

 

Başkan Hacısalihoğlu, Protokol kapsamında 81 ilde 81 meslek lisesi, ildeki oda/borsa temsilcilerinin ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlilerinin yer aldığı Protokol Yürütme Kurulu tarafından yönetileceğini söyledi. Başkan Hacısalihoğlu, şöyle konuştu: “Trabzon’da da proje kapsamında Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi seçildi ve geçtiğimiz Mayıs ayında Protokol Yürütme Kurulu (PYK) ilk toplantısını yaparak, okulun eğitim programlarının piyasanın ihtiyaçlarına göre şekillenmesi konusunda çalışmalara başladı. PYK Başkanı olarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu olarak ben görev alırken, PYK üyelerimiz ise Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bünyamin Akyüz, TTSO Meclis Üyesi Aydın Özkurt ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfüye Kul olarak belirlendi.”

 

“AMACIMIZ MESLEKİ EĞİTİMİN PİYASANIN İHTİYAÇLARINA CEVAP VERMESİ”

 

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve PYK Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Hem eğitim sistemi hem de iş dünyamız için tarihi adım oldu. Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir proje uygulamaya koyuldu. Protokol kapsamında piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçiliyor. Bu kapsamda 81 ilde 81 meslek lisesi protokol kapsamına alındı. Bu okullar o ildeki iş dünyası temsilcileri ve eğitim camiası temsilcilerinin oluşturacağı Protokol Yürütme Kurulları tarafından yönetilecek. Bu okullardaki mesleki eğitimin dinamik, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını sağlayacağız. Trabzon’da da İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokol kapsamına alındı. Protokol Yürütme Kurulu’nu belirledik ve zaman geçirmeden çalışmalara başladık. İlk etapta mesleki eğitim veren okulların öğrenciler ve özellikle veliler için cazip hale getirilmesinin sağlanması gerekiyor. Amacımız öğrencilerin bu okullarda piyasanın gereklerine göre yetiştirilmesi, istihdama katılmaları veya girişimci olmalarıdır. Mesleki eğitim alırken öğrencileri serbest piyasaya da hazırlayacağız. Ayrıca eğitim kalitesinin yükselmesine fayda sağlamak amacıyla protokol kapsamında öğrenciler TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim görevlilerinden de ders alacaklar” dedi.

 

“MEZUNLARIMIZI İSTİHDAM VE İŞYERLERİNİ AÇMALARI KONUSUNDA DESTEKLEYECEĞİZ”

 

Pilot olarak uyguladığımız bu okulda amacımız öğrencilerimizin daha iyi yetişerek sektöre hazır hale getirilmesi olduğunu ifade eden TTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve PYK Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar bildiğiniz gibi birçok gelişmiş ülkede benzer uygulamalar var. Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere bu uygulamalar o ülkelerde devam ediyor. Bizim Türkiye’de esas sorunumuz öğrencilerimizin mesleki ve teknik okulların tercihinde sorunumuz var. Bunun birazda ailelerden kaynaklandığını hepimiz biliyoruz. Aileler çocuklarının bir üniversiteye gitmesini ve oradan mezun olmasını arzu ediyor. Dolayısıyla bizimde arzumuz özellikle sektörün ihtiyacı olan alanlarda gençlerimizi bir beceri sınavından geçirmek suretiyle hangi dalda kendilerini memnun edebilecek ve severek yapabilecekleri bir alanda yetişmelerini arzu ediyoruz. Ve bu konuda gençlerimize bir öncülük yapmak istiyoruz. Böylelikle gençlerimizi hızlı bir şekilde hayata hazırlayıp atılmalarını sağlayabiliriz. Basit bir örnek vermek gerekirse, elbette herkes üniversiteyi okumak ister fakat bir hesap yaptığımız zaman da üniversitede geçen dört yıl ve öncesi ve sonrası birer yıl olmak üzere toplamda altı yıllık bir süreç var. Bu toplam altı yılı ve üniversite eğitim masraflarını da kattığımız zaman bir meslek lisesinden mezun olan gençlerin iş hayatına daha erken atılarak bir daire alacak kadar avantaj elde ettiğini görüyoruz. Üniversiteyi bitiren bir kişinin ilk beş yılı da acemilik dönemi olduğu için maaşları oldukça düşük oluyor. Bunu da dikkate aldığımız zaman gerçekten mesleki okullardan yetişmiş kişilerin iş yerlerinde daha da avantajlı olduklarını biliyoruz. Çünkü işverenlerin bu tür işgücüne çok büyük ihtiyacı olduğunu ve ona canı gönülden bağlandığını işveren olarak hepimiz bilmekteyiz. Bu bakımdan bir taraftan aileler çocuklarının hangi beceri dalında daha başarılı olabileceğini bu eğitimler öncesi sınavlardan geçirmek suretiyle ve bu konuda bizlerde destek vereceğiz ve çocuklarını doğru yönlendirmeye ihtiyacımız var. Ailelere burada çok büyük görev düşüyor. Diğer taraftan öğrenciler sosyal hayatta olduğu gibi mesleki teknik okullarda alacak oldukları eğitimde yapmış olduğumuz araştırmada mezun olan öğrencilerimize işe yerleştirmeye çalışacağız. Veya arzu ettikleri takdirde ise mezunlarımıza kendi işyerlerini açmaları konusunda destekleyeceğiz. Mezunlarımızı girişimci yapma konusunda çalışmalarımız olacak.”

 

“ÖNCELİKLİ SEKTÖRÜ TURİZM OLARAK BELİRLEDİK”

 

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve PYK Üyesi Eyyüp Ergan ise yaptıkları görüşmeler sonucunda Trabzon’da öncelikli sektör olarak turizmi belirlediklerini vurguladı. Bu kapsamda İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Yiyecek – İçecek Hizmetleri Bölümü’ne sınavla öğrenci alınmasına karar verdiklerini vurgulayan Ergan, “Bu alanda mutfak, pastacılık ve servis hizmetleri dallarında eğitim verildiğini vurgulayan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Turizm Trabzon’un nitelikli elemana ihtiyaç duyan sektörlerinden en önemlisi. Bu nedenle okulumuzda öncelikli alan olarak Yiyecek İçecek Hizmetlerini seçtik ve bu alandaki bölümlere artık sınavla öğrenci alacağız. Amacımız bu okulda verilecek eğitimlerle birlikte öğrencilerimizin Trabzon turizmini ileriye taşıyacak niteliklerle mezun olmalarını sağlamaktır. Zamanla diğer alanlarla ilgili de çalışmalarımız olacak” ifadelerini kullandı.

 

Ergan, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Trabzon’da gündem olması için çalışacaklarını belirterek şunları söyledi: “ lisemiz aranır ve tercih edilir bir okul olacaktır. Borsa başkanı olarak şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Trabzon olarak önemli borsa ürünlerimiz var. Fındık ve çay bölgemizin lokomotifidir. Bu ürünlerin çeşitlendirilmesinde okulumuzdan, öğrencilerimizden yenilikçi fikirlerini bekliyoruz. Çay içiyoruz, fındık tüketiyoruz ama nasıl bir çay veya nasıl bir fındık gibi farklılaştırmalıyız. Bu sizlerin girişimciliği ile başarılacaktır.”

 

7 ALANDA EĞİTİM VERİLİYOR

 

İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Adalet, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Grafik ve Fotoğrafçılık, El Sanatları Teknolojisi, Giyim ve Üretim Teknolojisi, Yiyecek - İçecek Hizmetleri, Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri alanlarında eğitim veriliyor. Sadece kız öğrencilerin eğitim gördüğü okulun kontenjanı yaklaşık 800 öğrenciden oluşuyor.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Eğitim Şube Müdürü Süleyman Adıgüzel İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden mezun olan öğrencilerimizin istihdam sorunu yaşamayacağını düşündüğünü ifade etti. Adıgüzel, “Projeye destek veren oda ve borsa başkanlarımız başta olmak üzere katkısı bulunan herkese teşekkür ediyoruz. ”dedi.

 

“GENÇLERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR MOTİVASYON ALACAK”

 

Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan bu proje ile güzel bir uygulamaya şahitlik ettiklerini belirterek, “ Bundan özellikle mutluluk duyduğumuzu ifade ediyorum. Teori ile pratiğin bir araya gelmesi anlamında çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Özellikle mesleki ve teknik okullarda eğitim hayatlarını sürdüren gençlerimizin sahayı tanımaları, sahada olup bitenleri anlamaları, bu anlamda becerilerini artırmaları, pratikle zenginleşmeleri anlamında çok değerli olduğunu düşündüğümüz bir hizmet. Ayrıca gençlerimiz için önemli bir motivasyon kaynağı da olacağına inanıyorum. ”şeklinde konuştu.

 

Toplantının sonunda İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tanıtım filmi izlendi. Yiyecek - İçecek Hizmetleri bölümünün hazırlamış olduğu pasta ikramı yapıldı.

 

İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgilendirme linki