Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Turizm


TRABZON'DA TURİZM:

        Trabzon, zengin geçmişi, sayısız tarihsel mekan ve kalıntıları, kendine özgü kültürü, coğrafi konumu ve bir ticaret merkezi olma özelliği ile turizm açısından canlı bir kenttir. Bu nedenle Trabzon'daki turizm yalnızca gezmeyi, görmeyi ve dinlenmeyi değil ticareti de büyük ölçüde içerir. Özellikle Sarp Kapısının açılması ve hava, deniz taşımacılığının da devreye girmes ile Trabzon'un çok sayıda BDT vatandaşını konuk etmesini sağlamıştır.
        Trabzon'un geleceğinin Tarım-Ticaret-Turizm formülüne bağlanması son yıllarda turizm alanında önemli atılımlar yapılmasına neden olmuştur.
        İlimizde Turizm İşletme belgeli toplam 22 adet tesisin 1.143 oda ve 2.250 yatak kapasitesi bulunmaktadır.Yatırım belgeli 8 adet tesisin 489 odası ve 988 yatak kapasitesi bulunmaktadır.
        2000 yılı içinde ilimize gelen yabancı turist oranına bakıldığında batılı turistlerin ilk sırayı aldığı görülmektedir. 1999 yılına göre batılı turist sayısında %83' lük bir artış olduğu görülmektedir. Buna karşın BDT turist sayısında düşüş 2000 yılında da devam etmiştir. 1999 yılında 39.219 BDT vatandaşı ilimizi ziyaret ederken bu sayı 2000 yılında % 44,5' luk bir düşüşle 21.750 kişiye düşmüştür.
        2000 yılında 1999 yılına göre toplam turist sayısında % 95' lik bir artış meydana gelmiştir. Elde edilen gelir ise 31.768.820 $ iken % 148' lik bir artışla 79.087.500 $ olarak gerçekleşmiştir.
        İlimize özgü bir turizm çeşidi olan yayla turizmine yönelik (Çaykara-Uzungöl, Akçaabat-- Karadağ, Tonya-Erikbeli,Araklı-Pazarcık, Yalıntaş, ve Maçka-Şolma) yaylaları Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezleri ilan edilmişlerdir.
        Yayla Turizminin gelişiminde örnek olabilecek Akçaabat-Hıdırnebi'de çevre ile uyumlu tamamı ahşaptan yapılan ve bir restoran bir idari bina 26 evden oluşan 150 yatak kapasiteli yayla - Kentler Projesi'nin ilki inşaa edilmiş ve hizmete açılmıştır. Sera Gölü'nde Göl Cafe Projesine başlanmış, bir doğa harikası Uzungöl'de yeni yatırımlar yapılmaya başlanmıştır
        Kuruluşu çok eski dönemlere uzanan Trabzon' da günümüze ulaşan tarihi eserlerde plan bütünlüğü izlenebilmektedir.Özellikle Altındere köyü sınırları içerisinde sarp bir tepenin orta kesimindeki mağara etrafına kurulmuş Sümela Manastırı muhteşem görünümüyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır.
        2000 yılı içerisinde ilimize gelen yerli ve yabancı turistler öncelikle Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü' nü ziyaret etmektedirler.
        Yayla Turizmi kapsamında ise; Uzungöl, Hıdırnebi Yaylası, Haçka, Hamsiköy ve çevresi hem konaklama hem de günübirlik anlamda en yoğunluğu yaşayan yerlerin başında gelmektedir.
        Trabzon' da yapılan yayla şenlikleri büyük ilgi görmüş ve birçok seyahat acentasının programlarına alınarak pazarlamaları yapılmıştır.
        Yayla Turizmine yeni ivmeler kazandırmak amacıyla Hıdırnebi Yayla Kent 1 modeli yayla evleri Haçka ve kayabaşı yaylalarında da kurulması için planlanmış ve altyapı çalışmaları başlatılmıştır.
        Trabzon'un uluslararası platformda tanıtılması ve yeni pazarlar kazandırılması amacıyla Avrupa ve Körfez ülkelerinin birçok şehirlerinde yapılan turizm fuarlarına katılım sağlanmıştır.

   
   
   
facebook Finans