Ürdünlü Heyet Doğu Karadeniz’den Mutlu Ayrıldı
29 Mart 2014 12:45

29.03.2014, TRABZON - DOKA, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerinin turizm potansiyelinin tanıtılması amacıyla DOKA tarafından desteklenen “Doğu Karadeniz’i Tanıtma Gezisi” etkinliği çerçevesinde Bölgemizin tarihi ve turistlik yerlerini gezen Ürdün Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (JSTA Manager ) Mohammad Qawasmi başkanlığında Ürdün’ün en ünlü televizyon ve radyo temsilcileri ile Ürdün seyahat acente temsilcilerinden oluşan heyet onuruna akşam yemeği verildi.


 


Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Özcan İlarslan, yemekte yaptığı konuşmada, Ürdünlü heyeti ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, son yıllarda Doğu Karadeniz'i ziyaret eden Arap turist sayısının her geçen yıl artarak devam ettiğini, bu gelişmelerin kendilerini ülke olarak, bölge olarak memnun ettiğini söyledi.


 


Turizmde uluslararası platformlarda tanıtım yapılmasının bölge turizmine ciddi katkı sağladığına dikkat çeken İlarslan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın yurt dışında yaptığı tanıtımları desteklediklerini, katkı sağladıklarını ve bu tanıtımların meyvelerini vermeye başladığını görmenin kendilerini bölge adına mutlu ettiğini ifade etti.


 


Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Vahit Ketboğa da, son yıllarda Bölgemizde turizm adına sevindirici gelişmeler yaşandığını belirterek, turizmin gelişmesi için DOKA olarak tanıtım, her türlü yatırım, işbirlikleri kurma, eşleştirme ve teşvik konularında gerek bölgede, gerekse Körfez ülkelerinde ciddi çalışmalar yaptıklarını, Arap yetkililere ve yatırımcılara rehberlik ettiklerini söyledi. Ketboğa, konuşmasına şöyle devam etti:


 


"Dubai, Riyad ve Cidde fuarlarında tanıtımlar yaptık. Körfez ülkelerinden çok sayıda iş adamı, gazeteci, turizm acentesi ve önemli kuruluşları bölgemizde ağırladık. Yapılan çalışmalar sonucunda Bölgemize direk uçuşlar başladı. Haziran 2013'te ilk olarak Riyad'dan yapılan tarifesiz uçak seferlerinin ardından yelpaze genişledi. Ürdün heyetinin buradan memnun bir şekilde ayrıldığına inanıyorum. Biliyorum ki, bu geziden sonra Bölgemizde çok sayıda Ürdünlü turisti de göreceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”


 


Ürdün Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (JSTA Manager ) Mohammad Qawasmi ise, Doğu Karadeniz’i çok sevdiklerini ve kendilerine gösterilen misafirperverliğe hayran kaldıklarını dile getirerek, çok kısa bir süre içerisinde Doğu Karadeniz Bölgesi’ne çok sayıda Ürdünlünün geleceğini söyledi.


 


Yapılan konuşmaların ardından plaket takdimi ile yemek sona erdi.